Konopí, kladný hrdina se špatnou pověstí, se vrací Češi znovu objevují rostlinu s doslova zázračnými schopnosti pro naše zdraví a také s mimořádným hospodářským potenciálem. Nemusí za ní na druhý konec světa a platit zlatem, stačí se navrátit do nepříliš vzdálené minulosti. Hovoříme o technickém konopí, dřív hojně pěstovaném na našich polích. Složením nenasycených mastných kyselin a dalších prospěšných látek se v jídelníčku vyrovná rybímu masu. Vlákno se vyznačuje naprosto unikátními užitnými vlastnostmi, jimiž předstihuje syntetiku. O využití konopí jako ceněné suroviny pro potravinářský, kosmetický, farmaceutický průmysl i další použití jsme si povídali s jednatelem společnosti HEMP PRODUCTION CZ, s.r.o. Václavem Říhou.

 

Za slovem konopí si skoro každý vybaví nejrozšířenější drogu a tím si stará známá bylina vysloužila špatnou pověst. Vy však nabízíte konopí v jeho prospěšné podobě. V čem spočívá rozdíl?

Technické konopí neobsahuje psychotropní látku THC. Byly vyšlechtěny odrůdy s minimálním množstvím této látky . Povolená norma v České republice je max. 0,3% Tetrahydrocannabinolu.

Stále rozšiřujete sortiment potravin s konopím. Kde konopí najdeme a proč se navrací do našeho jídelníčku?:
Konopné semínko můžeme s klidem zařadit mezi nejhodnotnější potravinu. Je v něm velké množství minerálů, vitamínů, stopových prvků, proteinů. Obsahuje vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, omega-3 a omega-6. V naší nabídce najdete konopný olej panenský (lisovaný za studena) a konopné semínko. Semínko máme i loupané zbavené tvrdší slupky.
Konopí můžete najít v dalších produktech, například v čokoládě, pečivu (chléb Příbramské pekárny Zona), jogurtu (OLMA Olomouc), karamelkách, těstovinách. Nová Paka vyrábí pivo s příchutí konopí, v nabídce máme i konopné víno .

Uvádíte, že se rostlina obejde bez chemické ochrany. Můžete nabízet produkty i v kvalitě bio? Má to pro spotřebitele nějakou výhodu?
Prozatím neuvažujeme o tom, že bychom konopí pěstovali v bio kvalitě. Dle našeho názoru to není nutné.

Ženy především zaujme kosmetika v běžné produkci i jako bio, jež tvoří značnou část vaší nabídky. Jaké látky přidává konopí do přípravků pro péči o tělo a pokožku, proč je používat?
V nabídce naší společnosti najdete mýdla s obsahem konopného oleje. Mýdlo hydratuje, regeneruje, má antibakteriální účinky a je šetrné k dětské pokožce. Nabízíme i mýdlo s peelingem. Dalším výrobcům kosmetických přípravků dodáváme konopný olej, který v mastičkách a dalších kosmetických výrobcích najdete. Konopí má analgetické a antibakteriální účinky. Masti mají pak protizánětlivé, hojivé a uvolňující účinky. Můžeme je použít na všechny druhy oděrek, akné, štípnutí hmyzem, opary, ekzémy, bolesti kloubů a šlach.

Běžně se užívá spojení konopný provaz, které odkazuje na využití konopí jako plodiny pro technické účely. Jaké jsou jeho perspektivy v dnešní době syntetických materiálů?
Provazy jsou jedním z mnoha výrobků, které se z konopí vyrábí. Konopí lze brát jako obnovitelný zdroj a při výrobě se méně zatěžuje životní prostředí. Vlákno z konopí je nejpevnějším vláknem v rostlinné říši a už Kryštof Kolumbus používal lanoví a plachtoví z konopí. Levi Strauss šil z konopného vlákna světoznámé kalhoty jeans, aby dlouho vydržely. Uvést bych mohl spoustu dalších příkladů, vždyť z konopí se dá vyrobit na 50 000 různých výrobků.

Jak vznikla firma Hemp Production, o co se snaží a jak se jí daří uspět na trhu?
Rok 1996 byl rokem, kdy se dostala opět na výsluní staronová plodina konopí seté. Ve spolupráci s VÚZT (Výzkumný ústav zemědělské techniky) Praha a Chomutov jsme o této plodině získávali informace a v roce 2001 jsme začali s pěstováním. Pro široké využití v mnoha oblastech se nelze divit, že nás tato rostlina zaujala. Uspět na trhu bylo v počátcích opravdu velmi těžké. V podvědomí lidí bylo a stále ještě přetrvává konopí jako jakýsi strašák. Naší snahou je veřejnost přesvědčit o jedinečných vlastnostech této rostliny a zařazení semen a oleje do běžného jídelníčku. Naší chloubou je 1.místo za náš panenský, konopný olej. Ocenění jsme získali na mezinárodním festivalu CANNAFEST 2010 v Praze . Zabýváme se i výrobou konopných laků a napouštěcích olejů, které si na trhu hledají a nacházejí již své místo. Důvodem je vysoká kvalita a trvanlivost oproti jiným lakům.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer